Stomatoloģija
Veterinārā zobārstniecība ir salīdzinoši jauns virziens veterinārmedicīnā un pēdējos gados ir ļoti pieprasīts.
Apskatīsim visbiežāk sastopamās slimības, kas tiek diagnosticētas suņiem un kaķiem. Tas ir periodontīts. Saskaņā ar literatūras avotiem, 80% suņu un aptuveni 40% kaķu, kas vecāki par 4 gadiem, cieš no šīs slimības.
Visbiežāk periodontītu diagnosticē mazo un punduru šķirņu suņiem. Tajos ietilpst krievu toiterjeri, šicū, Maltas zīda suņi, čivavas, mopši, pūdeļi, spanieli un citi.
Kas ir periodonts?
Periodonts ir vienots audu komplekss, kas sevī ietver:
- smaganas
- zoba saistaudi jeb saišu aparāts
- zoba sakņu cements
- kaulaudi – alveolārais kauls, kas aptver zobu un balsta to žokļa kaulā
Periodontīts ir visa kompleksa iekaisums.
Periodontīta simptomi:
- smaganu apsārtums, pietūkums un asiņošana;
- dažādas pakāpes zobu kustīgums;
- to nobīde, sagriešanās un slīpums, spraugu parādīšanās starp tiem;
- paaugstināts zobu jutīgums;
- sāpes kožot;
- strutu izdalīšanās no smaganu apakšas
Pie periodontīta zobi pamazām zaudē stiprinājumu kaulā, kļūst vaļīgi, kā rezultātā sunim tie izkrīt. Process var ilgt vairākus mēnešus vai gadus. Paralēli tam, sunim parādās zobu sāpes, suns nevar ar tiem pilnvērtīgi sakost barību, pārstāj spēlēties ar rotaļlietām, un no mutes parādās nepatīkama smaka.
Tieši smakojošu elpu dzīvnieka īpašnieks parasti pamana jau sākotnēji. Šajā posmā dzīvnieks noteikti ir jāatrāda veterinārārstam.
Slimi zobi pasliktina dzīvnieka dzīves kvalitāti un diezgan bieži izraisa sekojošas kuņģa-zarnu trakta, aknu, nieru un sirds slimības.
Dažreiz, lai atbrīvotu dzīvnieku no sāpēm, ir jāizņem daudz zobu. Tāpēc, tāpat kā daudzas citas slimības, arī periodontītu ir vieglāk novērst nekā ārstēt. Lai saglabātu veselus zobus vai palēninātu periodontīta attīstību, ikdienas zobu higiēna ir būtiska, jo viens no biežākajiem slimības cēloņiem ir baktēriju aplikums.
Tāpēc, tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem regulāri ir jātīra zobi!