Runča un kaķenes kastrācija
Runča un kaķenes kastrācija ir viena no populārākajām operācijām pilsētā dzīvojošu mājdzīvnieku īpašnieku vidū. Tā ir dzimumdziedzeru izņemšana ar ķirurģiskas operācijas palīdzību.
Runčiem tiek izņemti sēklinieki, kaķenēm tiek izņemtas olnīcas un dzemde.
Visbiežāk mājdzīvnieku īpašnieki par operāciju sāk domāt pēc tam, kad dzīvniekam pienāk dzimumgatavība un tas sāk iezīmēt teritoriju. Galvenais kastrācijas ieguvums ir apturēt vēlmi pāroties un vēlmi iezīmēt teritoriju.
Parasti runči un kaķenes dzimumgatavību sasniedz dzīves pirmajos 6-10 mēnešos. Taču tas ir individuāli, atkarībā no dzīvnieka dzimumhormonu līmeņa, tā var izpausties arī vēlāk.
Kādas ir kastrācijas priekšrocības?
- Agresīvas, nemierīgas uzvedības likvidēšana. Sēklinieki ražo hormonu testosteronu, kas mudina runci meklēt kaķenes, iezīmēt un aizstāvēt savu teritoriju no konkurentiem (citiem tēviņiem) Pat ja kaķis dzīvo dzīvoklī un nekad mūžā nav gājis ārā, viņš tomēr sāk meklēties un pastiprināti ņaudēt, saucot kaķeni. Ja vienā teritorijā dzīvo divi runči, tad iespējami konflikti un kautiņi.
- Pārmērīgs testosterona daudzums var novest arī pie tā, ka kaķis sāk uzbrukt saviem saimniekiem.
- Nepatīkamas smakas likvidēšana. Kaķēnu urīnam nav nepatīkamas smakas. Pieaugušam kaķim urīna smaržai pievienojas hormona testosterona smarža. Šī specifiskā smarža palīdz piesaistīt kaķenes. Cilvēkiem šāds urīns ir ļoti nepatīkams, ar asu “aromātu”.
- Kastrējot kaķi, pēc kāda laika specifiskā smarža pazūd. Kaķis tikai dosies uz kastīti un pārstās “marķēt” teritoriju.
- Samazina risku, ka dzīvnieks aizbēgs. Sākoties vasaras sezonai un dzīvojot vasarnīcā, nekastrēti kaķi ļoti bieži atstāj teritoriju, meklējot mātītes. Mājas kaķi ir slikti pielāgoti āra dzīvei un bieži iet bojā.
- Slimību profilakse. Kastrētiem kaķiem pazūd risks iedzīvoties sēklinieku audzējos, jo operācijas laikā sēklinieki tiek pilnībā izņemti.
- Palielinās dzīves ilgums. Saskaņā ar pasaules statistiku, kastrēti kaķi dzīvo ilgāk.
Trūkumi:
- Kastrēti kaķi kļūst pasīvāki. Samazinātā aktivitāte izraisa liekā svara uzkrāšanos ar aptaukošanos, kas savukārt veicina diabēta, hroniska cistīta, urolitiāzes un locītavu problēmas.
- No tā visa var izvairīties, ja ievēro veterinārārsta norādījumus, dzīvnieku pareizi baro un nodrošina tam nepieciešamo slodzi.
Rodas jautājums: kad labāk kastrēt kaķi?
Parasti šis vecums ir no 6 līdz 9 mēnešiem. Arī virs 9 mēnešiem vecums nav ierobežots. Bija gadījums, kad, vajadzības spiesti, mūsu klīnikā kaķi kastrēja 20 gadu vecumā. Bet tas, protams, ir izņēmums. Ārzemēs parasti praktizē dzīvnieku kastrēt jau 4-5 mēnešu vecumā. To parasti dara audzētavās, lai izvairītos no vaislai neatbilstošu dzīvnieku pavairošanas.
Kā sagatavot kaķi operācijai?
Ja jums ir jauns veselīgs kaķis, tad dzīvnieku pirms operācijas nepieciešams 10-12 stundas iepriekš izbadināt. Ja dzīvnieks ir vecāks un ar hroniskām slimībām, tad pirms operācijas nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu, veikt nepieciešamo klīnisko izmeklēšanu un analīzes.
Pēc operācijas ārsts sniegs individuālus ieteikumus par pēcoperācijas aprūpi un dzīvnieka barošanu.
Kastrācija (ovariohisterektomija) ir dzimumorgānu – dzemdes un olnīcu izņemšana. Tā kā ir augsts komplikāciju un vēža attīstības risks, dzemde tiek izņemta kopā ar olnīcām. Kaķenes vecums ir no 6 mēneši un vecāks. Operācija jāveic miera periodā, kad kaķene nemeklējas. Meklēšanās laikā dzimumhormonu līmenis un asinsvadu apasiņošana sasniedz savu maksimumu, tāpēc šajā periodā pastāv liels risks, jo kaķim jādod palielināta anestēzijas deva un asiņošana arī ir pastiprināta. Ja tiek veikta olnīcu histerektomija, tad atbilstoši katra dzīvnieka indikācijām, kā arī dzīvniekiem, kas vecāki par 8 gadiem, ir jāveic papildus izmeklējumi (asins analīzes, kardiogramma, plaušu rentgens). Pēcoperācijas aprūpi veterinārārsts noteiks individuāli katram dzīvniekam.