You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Audzētavas klepus (adenovīruss)

Audzētavas klepus (adenovīruss)

Viena no lipīgākajām slimībām ir “audzētavu klepus” (jeb adenovīruss).
Izraisītājs ir adenovīruss, kas kombinācijā ar baktērijām izraisa akūtu elpceļu saslimšanu, kam raksturīgi elpošanas sistēmas bojājumi. Vieglos gadījumos tas ir laringīts vai tonsilīts, smagos gadījumos bronhīts, traheīts un pneimonija (pneimonija). Ļoti bieži šī slimība strauji izplatās audzētavās, kur dzīvnieki tiek turēti tuvu vienu otram. No tā arī radies nosaukums.

Tāpat ļoti bieži sastopami dzīvnieku inficēšanās gadījumi izstādēs un pastaigu vietās (parkos, laukumos un suņu pastaigu laukumos). Slimība ir sezonāla, parasti aprīlis-maijs un septembris-oktobris. Infekciju iespējams izplatīt arī ziemā, ja laiks ir silts, mitrs un lietains. Lai suns nesaslimtu, pietiek ar vakcināciju (vienu vai divas reizes gadā), ja suns bieži kontaktējas ar citiem dzīvniekiem vai bieži dodas uz izstādēm, sacensībām un apmācībām.

Vakcinācija jāveic iepriekš, jo imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Baktērija Bordetella bronhoseptica ļoti bieži izraisa slimību kombinācijā ar adenovīrusu un paragripas vīrusu. Šajā gadījumā slimība attīstās smagākā formā. Kā zināt, vai suns ir slims?  Pirmajās slimības stundās un dienās īpašnieks pamana sausu klepu. No ārpuses izskatās, ka suns aizrijies ar kaulu. Dzīvniekam ir grūti norīt un dzert. Bieži vien slimību pavada iesnas un asarošanās. Sazinoties ar veterinārārstu, suni var izārstēt dažu dienu laikā. Izvērstos vai sarežģītos gadījumos, kad tiek skartas plaušas un bronhi, slimība var ilgt vairākas nedēļas.

  Tāpēc aicinām mājdzīvnieku īpašniekus vakcinēties  pret “audzētavu” klepu savlaicīgi, pirms sezonas sākuma. Tā pat nav injekcija, bet pilieni degunā.